esmaspäev, 25. september 2017

Teadusnädal Merivälja Koolis (esmaspäev)

25. september 2017
5.a klassi õpilased (Margita ja Adriana) õpetavad 1.a klassi õpilastele lima tegemistOtt Laius Ravimiametist pidas avaliku loengu ravimite väljatöötamisest, ravimite hindade kujundamisest ja ravimite kompenseerimisest Haigekassa kaudu. Eestis kulutab iga inimene aastas ravimitele (v.a toidulisandid, ravimteed jmt) keskmiselt 100 eurot, Haigekassa lisab veel umbes kakssada eurot. Kokku müüakse ravimeid Eestis aasta jooksul ca 3,5 miljardi euro eest. Originaalid ja geneerilised ravimid on toimeainete ja kvaliteedi osas identsed. Originaalravimite patenti hoitakse maailmas kokkuleppeliselt 10 aastat, et teha tasa ligi 20 aasta vältel tehtud miljonite dollarite väärtuses kulutused uue ravimi väljatöötamisel. Ravimiamet kontrollib tõsiselt müügiloa saanud ravimite kvaliteeti, interneti kaudu soetatud ravimite kvaliteeti ei taga keegi. Ravimite kõrvalmõjude osas antakse hinnang. Näiteks vähiravimid, mis põhjustavad juuste väljalangemise, on ikkagi kasutusel, kuna juuste väljalangemine on võrreldes vähihaigusega väiksem probleem. Mõtlemapanev oli fakt, et C-hepatiiti põeb Eestis ca 2 % elanikkonnast, uue imeravimi kuuannus aga maksab üle 16 000 euro... Kahjuks pole meie riik nii rikas, et saaks kompenseerida kõikide abivajajate kulud ja läbi tuleb ajada teiste odavamate ravimitega, millega on samuti võimalik haigust ravida, kuid mille efektiivsus on väiksem.9. klass katsetas säraküünlate põletamist ja koostas sinna juurde kõikide enimkasutatud metallide põlemise reaktsioonid. 

5.klasside ABC rühm arutles, mis on hüpotees, mis uurimisküsimus ja mõtles välja erinevaid katseid, mida potentsiaalselt oleks võimalik endal läbi viia.

5.klasside AB rühm uuris erinevaid tehis ja looduslikke valgusallikaid ning meisterdas LED-laternaid.6.klasside AB rühm arvutas inimese naha pindala, kasutades abivahenditena ajalehti, maalriteipi ja matemaatikatunnis omandatud pindala arvutamise teadmisi.


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar